Doporučujeme

Chcete výhodnější podmínky, nebo končí fixace? Refinancujte hypotéku!

Chcete si zajistit výhodnější podmínky pro splácení hypotéky? Nikdy není pozdě a řešení představuje refinancování. Jak to celé funguje a v jakých případech je refinancování vhodné, se dozvíte v tomto článku.

Jak probíhá refinancování?

Při refinancování převádíte hypotéku k jinému poskytovateli. Výhodné je to zejména v době, kdy vám končí fixace na předchozí nízkou úrokovou sazbu a hrozí, že nová nabídka bude výrazně vyšší. Tehdy můžete podat žádost o refinancování, kdy za vás většinu administrativy vyřeší nový poskytovatel. Dostanete novou nabídku, kdy její podmínky porovnáte s tím, co nabízí předchozí poskytovatel vaší stávající hypotéky. Na základě jednoduchého výpočtu snadno odvodíte, jestli to má cenu a vyplatí se pustit se do samotného refinancování. Pokud ano, vyplňte si žádost a vyčkejte na odezvu nového poskytovatele.

Co všechno je možné refinancovat?

V zásadě je možné chytře refinancovat hypotéku na dům, byt či stavební pozemek. Pokud máte pozemek se specifickými vlastnostmi, právními závazky a podobnými omezeními, raději si předem ověřte, jestli bude refinancování vůbec možné. Ve většině klasických případů to však jde a není tak problém ušetřit klidně až několik tisíc korun díky levnější úrokové sazbě, případně urychlit si splácení využitím nejrůznějších výhod.

Nebojte se zjistit si bližší informace pro váš konkrétní případ buď formou jednoduchého formuláře, na bezplatné infolince nebo přímo navštívením pobočky Hypoteční banky. Při přímém kontaktu vyřešíte více nesrovnalostí, a dokud nepodepíšete smlouvu, nejde o nic závazného, protože si pouze mapujete situaci a hledáte ideální výchozí podmínky pro splácení svého obrovského závazku v podobě hypotéky. Je jasné, že jde o důležitý bod, kdy se vyplatí důkladně prozkoumat i jiné nabídky, takže si dejte na čas, ať máte jistotu, že jste se rozhodli opravdu správně a výsledkem bude pěkná ušetřená sumička.

Spočítejte si, kolik ušetříte

K dispozici je internetová kalkulačka pro výpočet refinancované hypotéky, kdy vidíte, jaká bude nová úroková sazba. Na nabízený úrok je navíc záruka poskytnutí až 30 dní od doby, co se vám nabídka zobrazila. Máte tak dostatek času si všechno promyslet a rozhodnout se, jestli pro vás bude refinancování opravdu výhodné. V hypoteční kalkulačce můžete novou nabídku i porovnat se svými příjmy, kdy si ověříte, že to všechno správně vychází. Pro opravdovou jistotu, že všechno správně chápete, slouží reprezentativní příklad, kde jsou vidět jednotlivá čísla a jejich závislost. Refinancování hypotéky je možné pro jednotlivce nebo až pro 4 lidi ze dvou domácností. Neplaťte za hypotéku zbytečně moc a usnadněte si život nižšími splátkami nebo rychlejším umořením dluhu z hypotéky na vysněné bydlení.

O autorovi

Jan Neckář