Doporučujeme Finance Novinky Ostatní Tipy a rady

Zlato je dělo na inflaci

Připadá vám nepraktické až snobské vlastnit majetek ve zlatě? Nenechte se splést. Právě zlato je považováno za strašáka inflace a bojovníka proti znehodnocování hodnoty peněz nejen u bohatých, ale i u běžných domácností.

Spoříte a nebohatnete?

Za vše může inflace a vaše nepříliš vhodná forma ukládání peněz, tedy spoření. Určitě jste již dostali mnoho dobrých rad, jak je nejlépe investovat do nemovitostí. Ne každý však takovou částku, aby si to mohl dovolit, má. Takže ano, nemovitosti jsou fajn. Avšak pokud nemáte volné statisíce, či dnes spíše miliony, není to nic pro vás. Rozhodně na investování do nemovitostí nevyděláte, když se zaúvěrujete hypotékami. Existuje však ještě jedna alternativa, a to i pro ty, kdo mají peněz méně – je to zlato.

Zlato není jen pro bohaté

Překvapuje vás, že zlato není jen majetek pro zbohatlíky, kteří si potřebují pohladit zlatou cihličku? Tato úsměvná představa skutečně neplatí. I když jste běžný drobný střadatel, který si potřebuje někam uložit peníze z dědictví, chce se chovat odpovědně a odkládat si něco z každého výdělku, nebo to udělat alespoň při kvartálních prémiích, je tady pro vás zlato. Samozřejmě to investiční. Rozhodně si jej nelze plést s nákupem šperků, ale ani s nákupem akcií zlato těžících firem.

Za investiční zlato jsou považovány výhradně investiční zlaté slitky (zlaté cihly v různých nominálních hodnotách) a investiční zlaté mince. Mile vás překvapí, že je jejich nákup osvobozen od DPH. Což v případě nemovitostí neplatí.

Kolik volných prostředků do zlata ukládat?

Dříve doporučovaných 10 % majetku rozhodně neplatí a tipy z loňska, kdy bylo zlato naprostým investičním hitem a doporučovalo se až 90 % majetku vložit do zlata, pro vás nemusí být tím pravým řešením. Dnes doporučovaná zlatá střední cesta chytrého investora je majetek rozložit takto: 1/3 zlato, 1/3 nemovitosti a 1/3 peníze. Pokud jsou pro vás aktuálně nemovitosti nereálné, vsaďte na poměr 2/3 zlato a 1/3 peníze. Budete mít v ruce dostatek volných finančních prostředků, ale současně silnou zbraň proti inflaci – zlato.

O autorovi

Jan Neckář