Finance Půjčky

Dobře zvolená půjčka jako řešení všech povánočních finančních strastí

Vánoční svátky i začátek nového roku představují pro mnohé tvrdý zásah do peněženky. Někdy je lepší určité položky vyřešit nyní než si komplikovat život později. Častým řešením je pak půjčka, kterou je však zapotřebí dobře uvážit. Jak to udělat, aby nenastal pozdější důvod k lítosti, se dozvíte v tomto článku.

Období spojené s vánočními svátky a koncem roku, stejně jako s povinnostmi týkajícími se nástupu nového roku, může nepříjemně potrápit vaši finanční rezervu. Nemá smysl vydávat peníze na věci, které nejsou ve skutečnosti potřebné. Na druhou stranu existují určité položky, bez nichž se řádné fungování domácnosti neobejde a jejich odkládáním může vzniknout pouze problém.

Řešení pak často představuje půjčka. A to jak od přátel, rodinných příslušníků či dobrých známých, tak i od bankovních či nebankovních institucí. Nabídek je mnoho, vybrat si je však třeba pečlivě, protože později litovat unáhleného výběru není pro nikoho šťastnou vizí.

Nejdříve je třeba si ujasnit, o jaký nákup zboží či služby se bude jednat a jaká finanční suma je pro jeho zajištění nezbytná. K té je pak zapotřebí připočítat určitou rezervu, protože přes veškeré plánování se mohou vždy vyskytnout nepředvídatelné výdaje.

Dalším krokem je rozhodnutí, jaký finanční produkt je vhodné pro řešení aktuálního finančního nedostatku zvolit. Nabízí se nejčastěji možnost půjčky, úvěru či leasingu, z nichž je nutné uváženě vybrat tu nejvhodnější variantu. Ta však samozřejmě může být pro každého jiná.

Půjčka, leasing nebo úvěr

Existuje několik možností, jimiž lze financovat potřeby nákupu nového či použitého zboží, nebo zajištění služeb – především výše zmíněná půjčka, úvěr a leasing. Vysloví-li se výraz leasing, vyvstane často okamžitá asociace s nákupem automobilu, ale ani to nemusí být nejpraktičtější variantou. Pravdou je, že značná část osobních dopravních prostředků je pořizována prostřednictvím leasingu, ale často může být výhodnějším řešením právě úvěr.

Až do doby ukončení leasingové smlouvy zůstává totiž stále automobil majetkem leasingové společnosti a nelze jej půjčovat dalším osobám. Nepříjemná je i ztráta bonusů za jízdu bez nehod, které se zohledňují při uzavírání povinného ručení. Zvolíte-li si neúčelový úvěr či půjčku, určitou sumu peněz, kterou nakonec nevyužijete, můžete použít dalším způsobem. To ale v případě leasingu není možné, neboť je vyhrazen explicitně pro pořízení automobilu a žádná jiná položka z něj již financována být nemůže.

Rychlost je na vaší straně

Výhodou dnešní doby je bezpochyby možnost internetového připojení, které dokáže vše urychlit. Dnes tedy není problémem ani online půjčka, o níž se našim předkům ani nesnilo. Většina záležitostí se dá vyřešit z pohodlí domova. Banky jsou navíc ochotny vyslat zaměstnance, který osobně místo vás doručí originály podepsaných dokumentů či provede ověření identifikačních dokladů u vás doma či na jiném domluveném místě.

Internet samozřejmě umožňuje i využívání nejrůznějších srovnávačů a kalkulátorů, kde si můžete nastavit potřebné parametry a ihned získáte relevantní výsledky ke zvážení.

Zajímavé a snadno dostupné možnosti

Existuje velké množství finančních produktů, jejichž využitím neučiníte chybu. Kupříkladu za zvážení stojí i produkt nejmenované “nízkonákladovky”. Výhodou takové nabídky je, že lze uzavřením komplementárního pojištění schopnosti splácet výrazně zlepšit nabízenou úrokovou míru a to o celá dvě procenta.

V případě uzavření či neuzavření této pojistné smlouvy je poskytována částka ve výši od 10 000 Kč do 600 000 Kč s dobou splatnosti, která se pohybuje od 12 do 84 měsíců. Úroková míra však v případě uzavření pojištění schopnosti splácet činí 7,9 % a RPSN, tj. roční procentní sazba nákladů, je pak ve výši 13,96 %. Není-li toto pojištění uzavřeno, činí již úroková míra 9,9 % ročně a RPSN je naopak na úrovni 10,36 % – neboť zde nejsou rozpuštěny náklady tohoto pojištění.

Pojištění tak nejen řeší nepříznivé životní události, ale zároveň efektivně stlačuje nabízenou úrokovou míru půjčky. Nepříznivou životní událostí je především myšlena ztráta zaměstnání či vznik pracovní neschopnosti, při nichž je toto plnění poskytováno ve dvojnásobné hodnotě. Kromě výše obvyklé splátky je získána stejná suma na účet bez nutnosti účelového vázání jejího využití.

V případě hospitalizace pak za každý den strávený v nemocničním zařízení získáte 10 % výše vaší splátky. Pojistné plnění je možné vyplatit i zpětně, a to za první měsíc. Pojištění vás tak nejen chrání, ale zároveň vám i dokáže zvýhodnit podmínky splácení půjčky.

Rozhodnutí, zda si půjčit, či nepůjčit, je však na každém. Podstatné je si uvědomit, že existují na trhu i možnosti půjček, kterých se není třeba obávat. Na druhou stranu je vždy potřebné uvážit, zda se daná záležitost dá odložit, anebo je prioritou, u níž je využití půjčky nutné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Jan Neckář