Finance Novinky Ostatní Tipy a rady

Pokud od partnera neobdržíte peníze na dítě, může vám pomoci stát

Autor Makawiel

Více než půl milionu neúplných rodin, z nichž drtivou většinu tvoří maminky s jedním i více dětmi, to je poslední statistický údaj. Jejich tíživou finanční situaci zaviňuje nejčastěji druhý rodič tím, že neplatí výživné na dítě. K tomu se obvykle ještě přidá obtížnost uplatnění matky na pracovním trhu a další komplikace, což má za následek vznik skupiny občanů ČR, kterým hrozí chudoba a sociální vyloučení. Stát se snaží samoživitelkám pomoci, takže na ministerstvu práce a sociálních věcí vznikl návrh na tzv. zálohové výživné, což funguje již v 19 evropských zemích.

Komu vznikne nárok na alimenty

Pokud by navržené opatření prošlo sněmovnou a bylo schváleno, měly by nárok na výživné od státu děti žijící v domácnostech, jejichž měsíční příjem nepřevyšuje 2,7 násobek životního minima. Alimenty by se proplácely do výše 1,2 násobku životního minima dítěte. Výživné pro děti do věku 6 let by podle aktuálního životního minima dosahovalo maximální výše 2.088,- Kč, do 15 let by to byla částka 2.568,- Kč a do 26 let 2.940,- korun měsíčně.

Kdo by výživné vyplácel

Předpokládá se, že zálohové alimenty by vyplácely úřady práce. Následně by stát vymáhal od neplatiče původní výši alimentů. Příliš se nepočítá s tím, že by se státu podařilo dostat z neplatiče celou částku. Znamenalo by to tedy značné zatížení státní kasy. Odhaduje se, že pokud by podařilo od neplatiče získat alespoň deset procent z výše původního výživného, stálo by zálohové výživné státní rozpočet ročně přibližně 737 milionů korun.

Schvalovací proces

Nejprve bude tento návrh projednávat vláda a předpokládá se, že ta jej schválí, neboť opatření ve prospěch neúplných rodin jsou součástí jejího programového prohlášení. Poté bude předložen ke schválení do sněmovny a pokud by prošel, mohl by být celý systém spuštěn v příštím roce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel